Newyorský Diamantový distrikt je jeden z nejvýznamnějších diamantových center světa. Nachází se v srdci Manhattanu na 47. ulici mezi Pátou a Šestou Avenue kousek od mnoha Newyorských atrakcí. Je pouze o jeden blok jižněji od Rockefellerova centra.

Ačkoliv je dnes tato oblast známá a mnoho zájemců o koupi diamantů, perel, zásnubních prstenů a jiných šperků chodí nakupovat právě sem, nenacházel se Diamantový distrikt vždy tam, kde je dnes. V polovině dvacátých let minulého století se Diamantovým distriktem nazývala oblast na dolním Manhattanu v okolí Canal Street, dnes známá jako China Town. Stěhování do střední části Manhattanu začalo až během druhé světové války a souviselo s příchodem ortodoxních židovských obchodníků, kteří emigrovali z oblastí okupovaných nacisty. Většina z nich zde zůstala i po skončení války.

Podle odhadů až 90% všech diamantů, s nimiž se v USA obchoduje, prochází New Yorkem

a především Diamantovým distriktem. Vzhledem k tomu, že USA jsou celosvětově největším trhem pro volné diamanty, není divu, že se zde obchodují obrovské množství diamantů. Denní objem zobchodovaných diamantů dosahuje až 400 milionů USD.

Téměř všechny z 2600 registrovaných firem a živnostníků se sídlem v Diamantovém distriktu se zabývá diamanty nebo šperky. Hlavním místem obchodování s diamanty je však Newyorská Diamantová burza (NYDEX).

Nakupování v Diamantovém distriktu je založeno na tradičním způsobu obchodování.

Vytvoření dobrého vztahu s klenotníkem je velmi běžné i pro obyčejného spotřebitele.

Někteří se po nějakém čase vrátí znovu k témuž obchodníkovi. Spousta obchodů v Diamantovém distriktu se uzavírá podáním ruky a jednoduchým tradičním hebrejským přáním „Mazal U’bracha“, v překladu: „hodně štěstí a požehnání“

Nejstarší diamantovou burzou však je Beurs voor Diamanthandel v Antverpách, jejímž členem je i česká společnost Diamonds International Corporation. D.I.C. je jedinou společností ve střední a východní Evropě, která je členem této prestižní burzy.

Přečtěte si také