Určitě i Vás již od dětství zajímá, jak jednotlivé věci fungují a jak vznikají. Člověk je zvědavý tvor, a tak nás fascinují různé mechanismy a výrobky, jejichž dechberoucí složitost nedokážeme pochopit. Fascinující však dokáže být i jednoduchost. Složitost i jednoduchost můžeme najít při špercích. Jsou výsledkem tradiční ruční práce, starého řemesla, tak jako například kvalitní hodinky.

Tvorba šperku je v mnohém podobná tvorbě nového automobilu

Všechno začíná v hlavě kreativního designéra, který o výrobě šperků nemusí mít rozsáhlé znalosti. Návrh se odvíjí od představy tvůrce, jde o extravagantní kousky pro výjimečné lidi na výjimečné příležitosti. Druhou možností je návrh reagující na aktuální poptávku ve společnosti, případně na nejnovější módu. První skici vznikají spontánně, někdy na ubrousku, jindy v skicáku. Po kresbě rukou přichází na řadu technika.

Moderní 3D grafické programy poskytnou detailní obraz budoucího šperku z jakéhokoliv úhlu pohledu, při různém osvětlení. Obraz věrně odráží skutečnost včetně rozměrů jednotlivých ploch, na jeho základě se zhotoví voskový model.

Ten je tvořen ručně, případně za pomoci speciální počítačem ovládané CNC frézy. Voskový model musí být mimořádně přesný, slouží jako základ výroby pryžové formy.
Následuje zhotovení modelu pro přímé lití, který vypadá jako vánoční stromeček, poskládaný z jednotlivých částí šperku. Forma se vypálí podle přesně stanoveného technologického postupu a je připravena k odlévání.

Samotné lití probíhá vakuovou, případně odstředivou metodou tak, aby se materiál dostal i do toho nejmenšího záhybu formy.

Výsledné odlitky se oříznou, očistí od zbytků, fasujú a leští, přičemž se klade důraz na kvalitu a minimalizaci ztrát materiálu. Šperk absolvuje lázně v látkách potřebných pro jeho trvanlivost a vzhled. Na šperky z bílého zlata se například používá Rhodiování. Za pomoci mikroskopu a nejjemnějších nástrojů se osadí drahé kameny.

Výrobek putuje na puncovní úřad, který v případě, že výrobek splňuje parametry, udělí šperku puncovní značkou dle legislativy.

Šperk se vrátí do dílny

kde projde výstupní kontrolou orientovanou na jakost, výslednou kvalitu produktu. Mimořádně důkladně se kontroluje osazení kamenů. Výrobku je vystaven certifikát obsahující informace a potvrzení pravosti se stejným číslem, jaké je vyraženo na těle šperku.

Poslední fází je vložení do obalu a cesta za zákazníkem.

Toto je cesta exkluzivního šperku z dílen Diamonds International Corporation, kde kvalita stojí na prvním místě. Šperky jsou uměleckými díly av Diamonds International Corporation je tvoří tým špičkových odborníků od designérů až po konečnou kontrolu a samotný prodej. Věřím, že teď už alespoň tušíte, jak dlouhou cestu prošel šperk, dokud se dostal na krk nebo ruku.

Přečtěte si také

  • Diamant vs. briliantDiamanty I v dnešní době moderních technologií se poměrně často prodejci klenotů setkávají s tím, že zákazníci nerozlišují mezi pojmy diamant a br...
  • Historie diamantůPlaneta Země je stará 4,5 miliardy let. Diamant je jedním z jejích nejstarších inventářů. Je zde již 4 miliardy let. Nejmladší exempláře mají 220 m...
  • Diamanty, cena podle barvyJedním z nejdůležitějších hodnotících kritérií diamantu je jeho barva. Samozřejmě, diamanty se v přírodě vyskytují ve všech barevných variacích, al...
  • Na co si dávat pozor při investování do diamantůDiamant symbol věčné krásy a síly, kterou nikdo nezdolá. Po staletí tvořil jednu z nejdůležitějších "složek" kořisti bojovníků, královských korun ...
  • DIC diamanty    Zaujali vás diamanty, ať už jako šperk, investice nebo cenný papír? Věřím, že po přečtení tohoto článku vás zaujmou ještě víc. Pokud váháte, zd...