Které faktory dávají diamantům jejich výjimečnost? Jsou to právě známá čtyři „céčka“. Ty určují, jak diamant vypadá a hlavně kolik stojí. Pojďme si jednotlivá kritéria blíže představit.

1.) Carat – karát,

je jednotkou váhy diamantů. Tato jednotka pochází už ze středověku, kdy se na trzích s drahými kameny pro jejich vyvážení používala semena chlebovníku. Tato semena mají velmi ojedinělou vlastnost, všechna totiž váží stejně, proto se stala spolehlivým nástrojem pro vážení. Anglické jméno chlebovníku je Carob, z tohoto slova vznikl název jednotky carat. Mezinárodně používanou zkratkou pro karát je „ct“ a je to ekvivalent 200 mg, tedy 0,2 gramu. Čím víc karátů diamant má, tím je vzácnější. Dva diamanty o váze jeden karát nestojí stejně, jako jeden o váze dva karáty při stejné kvalitě.

2.) Clarity – čistota

    je stupeň výskytu chyb v diamantu. Čirost diamantu mohou ovlivňovat chyby ve struktuře nebo přítomnost jiného materiálu. Podle jejich počtu, velikosti, barvy a zvětšení, při kterém jsou viditelné, je diamant zařazen do určité skupiny čistoty.

Nedokonalosti se můžou objevit při vzniku diamantu, ale i při jeho opracování. Jen něco přes 20% ze všech vytěžených diamantů má kvalitu odpovídající požadavkům klenotníků.

Jaké třídy tedy má mezinárodní stupnice čistoty?

• LC (Loupe-Clean) nebo IF (Internal Flawless) – nejvyšší čistota i při desetinásobném zvětšení.

• VSS (Very very small) – velmi malé chyby, těžko zjistitelné

• VS (Very small) – velmi malé chyby

• SI (Small inclusions) – malé inkluze lehce zjistitelné lupou, neviditelné okem

• PI (Pique) – střední inkluze, těžko viditelné pouhým okem, neruší brilanci

• PII (Pique II) – velké inkluze, viditelné okem, lehce snižují brilanci

• PIII (Pique III) – velké a početné inkluze, viditelné okem a snižující brilanci

3.) Cut – brus

   je velmi rozsáhlé téma, protože se jedná o umění. Brus si mnoho lidí plete s tvarem. Techniky broušení se vyvíjejí už staletí. Nejznámější brus, kruhový briliantový, vyvinul matematik Marcel Tolkowski. Vypočítal tvar ideální pro lom světla, čímž dosáhl maximální krásy diamantu.

Jaké jsou nejznámější tvary brusu?

Jsou to Round, Oval, Radiant, Asscher, Marquise, Princess, Emerald, Pear a Heart. Moderní brus je náročnější na tvořivost, jejich standard není definován tak přesně jako u tradičních brusů. Brus je považován za nejdůležitější „C“. Kvalitní brus udělá z diamantu s chybou krásný kousek, nebo naopak mimořádně kvalitní základ pokazí. Brus určuje i optickou hloubku diamantu.

4.) Color – barva diamantu

   jeho cenu zvyšuje nebo naopak snižuje. Dokonalý diamant je bezbarvý. Diamanty jsou však dílem přírody, jejich barva je ovlivněna chybami a nečistotami.

Zabarvení do žluta je způsobeno dusíkem, který cenu snižuje. Existuje nekonečné množství odstínů, proto bylo nutné vytvořit kategorizaci. Stupeň zabarvení se označuje písmeny latinské abecedy, od D do Z. Z znamená silnou barevnost, která je módní a cenná. Výskyt takto barevných diamantů je ale velmi vzácný.

Za „páté C“ se považuje certifikát, bez toho se dnes žádný diamant neobejde. Zatím se ale o oficiálním pátém C neuvažuje.

Přečtěte si také

  • Slovníček ze světa investičních diamantů    Chystáte se investovat do diamantu, nebo chcete darovat luxusní šperk? Kvalifikovaný prodejce v showroomu vám ochotně poradí. I tak si ale pojď...
  • Cena diamantů    Cena diamantů obchodníci neurčují jak se jim zachce, ale vycházejí především z velkoobchodního ceníku, resp. z nabídky a poptávky na trhu v dan...
  • Investiční diamantyO diamantech jako o investiční komoditě se mluví poslední roky stále intenzivněji – poptávka po nich narůstá. A na straně nabídky se jí snaží aspoň...
  • Investování do investičních diamantů    V době, kdy se finanční jistoty a stabilita na trzích zdají být nedostižným snem, je zdrženlivost investorů na místě. Peníze uložené v bankách ...
  • Výjimečná diamantová ložiska    Bezesporu nejstarším nalezištěm diamantů je Indie, především oblast Golgonda. V současnosti se ale nejvýznamnější ložiska nacházejí v Botswaně,...