Diamanty mohou problematickou investicí. Na druhou stranou z dlouhodobého hlediska jde o ziskovou a jistou vidinu zisku. Proč problematickou? Je snadné koupit diamant, pokud nejste zavedeni u obchodníka v oboru, není snadné je prodat. Pokud kupujete od zlatníka nebo obchodníka s diamanty, počítejte, že i on bude chtít získat při prodeji adekvátní zisk.

Pozor na podvodníky

Pokud hodláte koupit diamant z jiného zdroje, pak si dejte pozor na podvodníky. Nákup se tak může stát velikým rizikem, a to dokonce i pro maloobchodníka s drahými kameny. Některé firmy nabízejí „investiční“ diamanty určených k prodeji široké veřejnosti. Opatrný investor by měl požádat o písemný slib zpětného odkupu s cenou blízko kupní ceny ve stanovené lhůtě. V podstatě o jakousi zpětnou odkupní opci.

Profesionálové přesto generují vysoký zisk

Ve světě existuje několik fondů, které investují do diamantů. Finanční prostředky jsou kryty nákupem většinou jedinečných diamantů (velmi velké a barevné), každý kámen je kontrolován několika odborníky. Mezi lety 2007 a 2008 ceny takových diamantů dokázaly zvýšit hodnotu fondů i o více než 50%.

Dívejte se, kdo radí

I díky těmto zprávám se někteří lidé se domnívají, že diamanty jsou dobrou investicí. navíc je jejich názor podpořen i samotnými prodejci šperků. je to logické, zlatníci se snaží prodat. S tímto typem názoru by se mělo zacházet s opatrností.

Diamant jako komodita

Většina komodit a spotřebního zboží podléhá zvýšení cen zhruba v souladu s inflací a diamanty nejsou v této oblasti výjimkou. Většina komodit potřebuje určitý stupeň homogenity pro efektivní působení na trhu. Diamanty jsou téměř nekonečně variabilní, co do hmotnosti, barvy, jasu, tvaru a několika dalších faktorů. Většina komodit lze obchodovat na koncových trzích, přes makléře, clearingové banky a centrální sklady. To u pro diamantů není, možná v budoucnu.

Zmiňujeme se zde o diamantu jako možné komoditě. jednou z definicí komodity je: „Jde o část obchodu či obchod, zejména zemědělský produkt nebo těžbu, které mohou být dále zpracovány.“ Přestože diamanty lze kvalifikovat jako komoditu podle této definice, jejich nedostatek zařazení jako investiční komodity spíše znemožňuje.

Likvidita diamantů

Většina diamantů se prodává prostřednictvím maloobchodních prodejen na velmi vysoké ziskové marže. Důvodem vysokých přirážek je pomalá obrátka klenotů, vysoké úrokové náklady a náklady na bezpečnost atd.

I tak bude stále existovat určitý investiční potenciál pro diamanty, ale každý investor by si měl při jejich koupi uvědomit jejich riziko nízké likvidity. Na druhou stranu právě nízká likvidita může znamenat pro připravené investory příležitost.

Výhody investování do diamantů

Jako hlavní výhoda této investice je spatřována v obrovské koncentraci bohatství, například do jedné bankovní schránky, která se dá pronajmout za cenu okolo 1500 korun na rok, může investor uložit portfolio diamantů v řádu desítek miliard korun.

Diamanty jsou dlouhodobou investicí

Investice do diamantů není krátkodobou záležitostí. Můžeme tedy počítat s tím, že minimálně rok dva nám bude vydělávat na to, co stál proces prodeje. Odborníky doporučený horizont této investice je minimálně pět let. Dle odborníků nemá smysl jakákoli investice s kratší dobou jak tři roky. Diamanty nejsou navíc osvobozeny od daně z přidané hodnoty.

Diverzifikujte

Podobně jako u jiných investic i v případě diamantů platí, že investor by neměl vše vsadit na jednu kartu. Větší investoři mají pět až deset, maximálně patnáct procent v zajišťovacích nástrojích, kam patří i diamanty.

Přečtěte si také