zpomínám si na svůj první nákup diamantů. Kontakt na obchodníka s diamanty mi poskytl známý, a tak mě ani na chvíli nenapadlo, že bych měl být obezřetný. Bohužel doporučení od známého, který se mnou chodil na střední, mi nedalo žádné garance. Skoro všechny své peníze jsem tehdy utratil za téměř bezcenný falzifikát. Chcete se podobným nepříjemnost vyhnout? Dejte na mou radu a obraťte se na zkušeného investora, který Vám poskytne mnohem více informací než jen pouhé doporučení.

Jak poznat důvěryhodného obchodníka?

Důvěryhodného obchodníka nepoznáte podle žádných specifických rysů či milého úsměvu. Mnohem důležitější je doba jeho působnosti na trhu (měla by být minimálně deset let!) a při prodeji poskytování mezinárodně platného certifikátu diamantů.

Dovolím si uvést několik nejuznávanějších laboratoří na světě, které vydávají mezinárodní certifikáty. Patří mezi něAGS (American Gem Society), EGL (European Gemological Laboratory), GGL (Global Gemological Laboratory), HRDID IaGIA (Gemological Institute of America).

Nekupujte diamant bez certifikátu

Asi Vám nemusím vykládat o tom, že diamant bez certifikátu je Vám prakticky na nic. Moje doporučení je tak opravdu jednoduché: „Nikdy nekupujte diamanty bez mezinárodně uznávaného platného certifikátu!“

Jako investora by Vás měly zajímat velkoobchodní ceny diamantů. Co si budeme nalhávat. Zejména čeští výrobci a prodejci šperků dokážou být velmi mazaní a jsou schopni si přirazit až sto procent. Přitom tvorba cen diamantů je na celém světě stejná a řídí se dle Rapaport Diamond Report. Jste překvapeni? I já jsem byl. 

Pokud narazíte na seriózního obchodníka s diamanty, který je ochotný s Vámi spolupracovat, můžete bez problémů porovnat nabídnutou kupní cenu diamantu s orientačními cenami na internetu. V případě, že by se Vám zdála cena příliš vysoká, obchodník by Vám měl zodpovědět všechny Vaše dotazy. Začne-li se ošívat, jděte jinam.

Přečtěte si také