Mezi nejslavnější diamanty světa patří hlavně ty největší. Není to ale pravidlem. Mnoho diamantů dělá slavnými jejich příběh, historie, jejich slavný majitel. Představme si tedy nejslavnější kousky naší planety.

The Great Star of Africa 

diamant známý také jako Cullinan I. byl nalezen v Jižní Africe v roce 1905. Je to největší z devíti velkých diamantů, které vznikly z 3106 karátů vážícího diamantu Cullinan. Je vybroušený do tvaru hrušky, váží 530,2 karátu a pojmenován je podle majitele dolů, kde se našel, Sira Thomase Cullinanana. Diamant byl prodán králi Eduardu VII., Který ho nechal osadit do královského žezla. Nynějším vlastníkem je tedy královna Alžběta II. a šperk je vystaven spolu s ostatními korunovačními klenoty v Tower of London. Zajímavostí je, že původně měl být diamant přepraven z Afriky do Velké Británie lodí s detektivy, nakonec však cestoval klasickou poštou jako balík.

Koh-I-Noor-s

královskou rodinou souvisí i tento diamant. Je to diamant s nejdelší zaznamenanou historií. Ta se píše od roku 1304. V roce 1859 byl darován anglické královně Viktorii, do té doby byl součástí Pavia trůnu v Indii a předmětem mnoha bojů o moc. Viktória ho nechala přebrousit, čímž se jeho váha snížila z 186 na 108,9 karátu. Co ale ubrala na váze, přidala na kráse a diamant se stal hlavní ozdobou královské koruny.

Název Koh-I-Noor v překladu znamená hora světla. Toto pojmenování mu dal Nadir, dobyvatel Indie v roce 1739. V Anglii se rozšířila pověra, že první mužský panovník, který bude nosit korunu, ztratí vládu nad Indií. Proto Viktorie tento šperk prodala raději manželce svého následovníka než Eduardovi samotnému.

Excelsior

až do nalezení diamantu Cullinan to byl největší diamant světa. Vážil 971 karátů a Vybrousili se z něj jedenáct diamantů o váze 9,82 až 69,68 karátů. Všechny nesou název Excelsior, liší se jedině římskou číslicí na konci. Diamant byl odeslán IJAsscherovi, který mimochodem brousil i slavný Cullinan. Původní diamant byl broušený vícekrát, velké kusy si v té době nenašli kupce. Nynějších jedenáct kusů dává v součtu 373,75 karátů. To znamená ztrátu 63% oproti původní váze. Nejcennější, Excelsior I byl naposledy koupen Robertem Mouawardom za 2 642 000 dolarů.

Regent

nebo Pitt, jak se tento skvost zvykne nazývat, má historii podobnou, jako jiné známé diamanty z Indie. 410 karátů vážící diamant našel otrok v roce 1701. Dokázal ho ukrýt do obvazů, které měl na nohou a utéct na pobřeží. Tajemství, které ukrýval v obvazech, prozradil kapitánovi lodi plující do Velké Británie. Za bezpečnou cestu lodí byl ochoten nechat kapitánovi podíl. Kapitán ale dohodu nedodržel, muže v noci zavraždil a diamant vzal. Diamant prodal obchodníkovi za 5000 dolarů, ten ho o rok prodal za 100 000 guvernérovi Thomasovi Pittovi. Jeho syn William, britský ministerský předseda, nechal vybrousit 140,5-karátový briliant. To byl však jen začátek zajímavé historie. Diamant se dostal do Francie, kde byl součástí korunovací po dlouhá staletí.

Byl ukraden a nalezen, ukrytý před německou armádou během druhé světové války, dokud se nestal exponátem muzea v Louvru. Tento diamant je i dnes mnohými považován za nejkrásnější na světě, a to i přesto, že má drobný kaz.

Hope

i za tímto jménem se skrývá zajímavý příběh. Diamant vlastnil bankéř Henry T. Hope, ten ho koupil v roce 1839. Po jeho smrti se diamant ztratil, tvrdilo se, že byl na lodi, která ztroskotala a leží na dně moře. Tuto fámu vyvrátila veřejná dražba v roce 1909, kde se dražil i tento diamant. Věřilo se, že diamant přináší prokletí a smrt. V roce 1911 si ho koupila paní Evalin Walsh McLean, manželka majitele Washington Post. Za poměrně krátkou dobu umřel její manžel, nejstarší syn i dcera. Kvůli prokletí ho odmítla prodat, nechtěla aby trpěl i někdo další. Nosila ho i při návštěvách nemocnice se zraněnými vojáky, kteří si ho prý házeli jako míč přes celou místnost. Po její smrti se diamant našel v krabici od bot, spolu s dalšími šperky v hodnotě 4 miliony dolarů. Koupil ho slavný Harry Winston, který ho ale daroval Smithsonianova institutu, kam ho mimochodem poslal poštovním vlakem jako pojištěný balíček. Poštovné stálo 145 dolarů a obal je dnes vystaven a Národním poštovním muzeu v Americe.

Přečtěte si také

  • Archduke Joseph: Nejslavnější diamanty světa    Tento 76,45karátový diamant vybroušený do tvaru cusion nese jméno arcivévody Josefa Augusta Rakouského (1872–1962), prince z maďarské linie Hab...
  • Blue Heart diamantTento překrásný diamant velmi vzácné tmavomodré barvy je vybroušen do tvaru srdce s hmotností 30,82 karátů. Jeho název, v překladu Modré srdce, je ...
  • Historie diamantůPlaneta Země je stará 4,5 miliardy let. Diamant je jedním z jejích nejstarších inventářů. Je zde již 4 miliardy let. Nejmladší exempláře mají 220 m...
  • Elizabeth Taylor a diamantyElizabeth Taylor sice není významná návrhářka šperků, ani nikdy nenašla velký surový diamant, místo ve světě diamantů ale určitě má.     Elizabeth...
  • Na co si dávat pozor při investování do diamantůDiamant symbol věčné krásy a síly, kterou nikdo nezdolá. Po staletí tvořil jednu z nejdůležitějších "složek" kořisti bojovníků, královských korun ...